Ο Απόλλωνας "φρέναρε" το Ρέθυμνο

Το Ρέθυμνο είχε τον... αέρα, από τις νίκες επί του Κολοσσού και του Άρη, ο Απόλλωνας είχε όμως τον "killer" που τον οδήγησε σε μια μεγάλη νίκη (86-78). Ο Τάιλερ Καλινόσκι ήταν ασταμάτητος και η ομάδα της Πάτρας χάρη στη φανταστική της εμφάνιση στην τρίτη περίοδο, έγινε η πρώτη που "φρέναρε" φέτος τους Κρητικούς.

O MVP

Ο Τάιλερ Καλινόσκι είναι ο απόλυτος ηγέτης του Απόλλωνα και το απέδειξε ξανά. Σκόραρε 28 πόντους με 8/12 τρίποντα (!!!), μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα, ήταν με μια λέξη ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΟΣ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην εκπληκτική τρίτη περίοδο των Πατρινών, που έβαλαν 30 πόντους για να μαζέψουν τη διαφορά και να περάσουν και μπροστά. Με αυτό το ξέσπασμα οι παίκτες του Κώστα Μέξα βρήκαν ρυθμό και ψυχολογία, την ώρα που εκείνοι του Τόνι Κωνσταντινίδη μπλόκαραν. Έκαναν πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο, μα στη συνέχεια κατέρρευσαν και δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν στο φινάλε την τρίτη τους νίκη στη Stoiximan.gr Basket League.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Στην ευστοχία των Πατρινών από την περιφέρεια. Έβαλαν 12 τρίποντα σε 28 προσπάθειες, την ώρα που το Ρέθυμνο έβρισκε μόλις πέντε φορές διχτάκι στις 26 φορές που εκτέλεσε πίσω από τη γραμμή των 6μ.75. Τα 8/12 τρίποντα του Τάιλερ Καλινόσκι είναι φυσικά άλλο ένα στατιστικό που αξίζει να αναφερθεί ξανά και ξανά, ειδικά από τη στιγμή που οι περισσότερες ομάδες αντιμετωπίζουν πρόβλημα στο περιφερειακό τους σουτ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ντέρμπι περιμέναμε, ντέρμπι είδαμε από το ξεκίνημα του αγώνα. Το 18-19 της πρώτης περιόδου ήταν ένα χαμηλό σκορ, που μπορούσε να δικαιολογηθεί από τα 4/17 τρίποντα και τα 8 λάθη των δυο ομάδων. Η άνοδος του Άρνολντ που ευστόχησε σε διαδοχικά σουτ έβαλε τους Κρητικούς στο ρόλο του οδηγού και το +9 τους (35-44) στο φινάλε του πρώτου μέρους ήταν πέρα για πέρα δίκαιο. Αν δεν υπήρχε κι ο Καλινόσκι, ο Απόλλωνας θα βρισκόταν σε ακόμη πιο δύσκολη θέση.

Ο Αμερικανός του Απόλλωνα συνέχισε να παίζει μόνος εναντίον όλων και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, έφτασε τους 22 (με έξι τρίποντα!) και ο Βεργίνης με τρίποντο έγραψε το 57-53 μέσα σε αποθέωση! Σε επτά λεπτά, το επί μέρους σκορ ήταν 24-11.  Οι γηπεδούχοι είχαν φέρει το ματς στο δικό τους ρυθμό, ο Καλινόσκι ήταν σε ασύλληπτη κατάσταση και ο Απόλλωνας έφτασε με σχετική άνεση στην κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-44,  65-61, 86-78.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ CARNA (Μέξας): Χίκι 10 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράσελ 10 (1/1 τρίποντο), Κόμπινς 9, Τσιάρας 3, Καλινόσκι 28 (8/12 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 38 λεπτά), Βεργίνης 16 (4/5 τρίποντα), Σλαφτσάκης 2, Μπάβτσιτς 4, Μαστρογιαννόπουλος, Βίτκοβατς 4.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Κωνσταντινίδης): Άρνολντ 22 (8/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα σε 31 λεπτά), Φιτζπάτρικ, Σάφτενααρ 11 (9 ριμπάουντ), Τάλτον 10 (3/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιαννόπουλος 5 (2/8 σουτ), Κώττας 2, Χριστοδούλου 4, Καμπερίδης 2, Ζάμπας 11, Έντουαρντς 11 (8 ριμπάουντ).