Η 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι η Αναντολού Εφές κατάφερε να πανηγυρίσει πολύ σπουδαία νίκη με 80-77, κόντρα στην Φενέρμπαχτσε, η οποία προσπάθησε να φέρει... τούμπα το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έκανε τεράστιο βήμα πρόκρισης και έδωσε δικαίωμα στον Παναθηναίκό να κοιτάζει... κατάματα το πλεονέκτημα έδρας στα Play off!

Το... θρίλερ στην Εφές!

Το συγκρότημα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ουδέποτε βρέθηκε πίσω στο σκορ. Μάλιστα δημιούργησε +8, όταν προηγήθηκε με 10-2, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο έφτασε στο +12 ξεφεύγοντας με 28-16. Στο δεύτερο ημίχρονο «έγραψε» και +17, όταν προηγήθηκε με 55-38, αλλά η Φενέρ αντέδρασε και στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης μείωσε τη διαφορά στους δύο πόντους.

Ευνοημένη από μερικές αποφάσεις των διαιτητών και από την αστοχία των φιλοξενούμενων, εν τέλει η Εφές ανέβηκε στο 16-12 και έθεσε υποψηφιότητα για την τέταρτη θέση ρίχνοντας στο 17-11 το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ο οποίος στερήθηκε εκ νέου των υπηρεσιών του τραυματία Κώστα Σλούκα.

Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Μπράιαντ Ντάντσον συμπληρώνοντας 14 πόντους με 7/12 δίποντα, ενώ ακολούθησε ο Τζέισον Γκρέιντζερ με 13 πόντους, που συνδύασε με 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους, ο Μπόμπι Ντίξον ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς επέστρεψε στη δράση μετά τον τραυματισμό του με 16 πόντους (2/2 δ., 2/3 τρ., 6/7 β.) σε 16:32.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 44-35, 65-54, 80-77.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνεϊκατ 9, Μπαλμπάι 8 (1), Μπράουν 10 (1), Οσμάν 5 (1), Γκρέιντζερ 13 (1), Ερτέλ 4, Πολ 10 (2), Ντάνστον 14, Κερκ 5.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γιούντο 8, Μαχμούτογλου 10 (2), Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 16 (2), Νάναλι 5 (1), Ούγκουρλου, Βέσελι 7, Κάλινιτς 12 (1), Ντίξον 19 (2).