Ντεμπούτο με πρόκριση ΑΠΟΕΛ για Δώνη

Ο Γιώργος Δώνης επέστρεψε στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ και συνόδευε το ντεμπούτο του με σπουδαία νίκη - πρόκριση επί της Βιτορούλ του Γκέοργκε Χάτζι. Οι πρωταθλητές Κύπρου επικράτησαν με 4-0 των Ρουμάνων στην παράταση μετά από την ήττα 1-0 στην Κοστάντσα και πέρασαν στα πλέι οφ του Champions League.

Ο Έλληνας τεχνικός έκανε τρεις αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα του προκατόχου του, Μάριο Μπέιν, από τον πρώτο αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, αντιστάθηκαν και από τη στιγμή που ο Ιγκόρ ντε Καμάργκο δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις μεγάλες ευκαιρίες του σε γκολ, πίστεψαν ότι μπορούσαν να φύγουν με κάτι καλό από τη Λευκωσία.

Ο Καρλάο στο 54', όμως, έπιασε κεφαλιά μετά από κόρνερ και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα. Στο 79', η αλλαγή του Δώνη, Λορένσο Εμπεσίλιο, είχε προσπάθεια στο δοκάρι, με συνέπεια το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση. Δύο γκολ του Γιώργου Μερκή και του Ντε Καμάργκο μέσα σε δύο λεπτά (93', 94') έβαλαν τις βάσεις του θριάμβου, με τον Γιώργο Εφραίμ να γράφει το τελικό σκορ.

Οι σημαντικότερες συνθέσεις

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Ρουέδα, Καρλάο (81' Μερκής), Λάγο, Μπερτόγλιο, Μοράες, Βινίσιους, Αλωνεύτης (55' Εμπεσίλιο), Βάντερ (88' Εφραίμ), Ντε Καμάργκο

ΒΙΤΟΡΟΥΛ: Ριμνιτσεάνου, Μπολί, Τσίρου, Κονσταντίν, Γκάνεα, Μπένζαρ, Νεντέλκου (82' Μλάντεν), Λόπεθ, Κίτσου, Κόμαν (96' Ντε Ολιβέιρα), Τσικαλντάου (83' Χερέα)

ΙΣΤΑΝΜΠΟΥΛ ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ: Μπαμπατζάν, Καϊσάρα, Ατάμα, Επουρεάνου, Κλισί, Τεκντεμίρ, Εμρέ, Βίστσα (88' Ναπολεόνι), Μοσορό (71' Ινλέρ), Έλια (78' Φράι), Αντεμπαγιόρ

ΜΠΡΙΖ: Χόρβαθ, Μέχελε, Ένχελς, Ντένσβιλ, Παλάσιος, Φόρμερ, Νακάμπα, Τουμπά (72' Ισκιέρδο), Ρεφαέλοβ (46' Βανάκεν), Ντένις (56' Ντιαμπί), Βόσεν

Οι ρεβάνς του 3ου προκριματικού:

ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ

Τρίτη

Σερίφ (Μολδαβία) - Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) 1-2 (90+4' Μπαντιμπανγκά / 45+3' Ντλόβου, 86' Μίτσελ) [0-0]

Τετάρτη

ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) - Βιτορούλ (Ρουμανία) 4-0 παρ. (54' Καρλάο, 93' Μερκής, 94' Ντε Καμάργκο, 105+1' Εφραίμ) [0-1]

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ (Λευκορωσία) - Σλάβια (Τσεχία) 2-0 (6' Σίγκνιεβιτς, 46' Στάσεβιτς / 44' Σκόντα) (20:00) [0-1]

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία) - ΑΕΚ (Ελλάδα) 1-0 (74' Νάτχο) [2-0]

Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ (Τουρκία) - Μπριζ (Βέλγιο) 2-0 (7' Αντεμπαγιόρ, 34' Βίστσα) [3-3]

Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) - Στεάουα (Ρουμανία) (21:15) [2-2]

Γιανγκ Μπόις (Ελβετία) - Ντινάμο Κιέβου (Ουκρανία) [1-3]

Άγιαξ (Ολλανδία) - Νις (Γαλλία) (21:45) [1-1]